Kotły CO Kołobrzeg- jak dobrać odpowiednią wysokość i przekrój komina

Jeśli komuś się wydawało, że kupienie działki pod budowę domu to największy wydatek, jaki czeka przyszłych właścicieli domu jednorodzinnego, jest w wielkim błędzie. Nieporównanie większe wydatki będą się wiązać nie tylko z postawieniem budynku, lecz także z jego urządzeniem i umeblowaniem. Obok bowiem zakupu niezbędnych elementów wystroju domu - mebli, bibelotów, istotnym wydatkiem są także zakupy urządzeń wchodzących w skład instalacji wodnej i grzewczej.

O zakupie tych urządzeń trzeba pomyśleć na etapie sporządzania projektów domu. Dzięki temu będzie można uwzględnić rozstawienie grzejników oraz wygospodarować pomieszczenie, w którym mieścić się będzie kotłownia. Nie można też zapominać, że istotnym elementem w każdym domu jest także komin, który musi się znajdować w jak najbliższym położeniu kotła CO Kołobrzeg, tak aby wyprodukowane przez kocioł spaliny szybko mogły wydostać się z budynku na zewnątrz.

Wielu osobom wydaje się, że montaż komina nie jest rzeczą istotną, tak jak i jego położenie oraz materiały, z którego zostanie wykonany. Nic bardziej mylnego - komin bowiem jest jednym z najważniejszych elementów w całym budynku i to on w pewien znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Zadaniem komina, co zostało już wspomniane, jest wypuszczanie poza budynek spalin, które powstają w wyniku spalania paliwa w kotle CO Kołobrzeg. Ujście dla spalin musi być odpowiednio wysokie i mieć określony przekrój. W tym momencie wiele osób zapyta się o to, skąd laik ma wiedzieć, jaką wysokość powinien mieć komin i jaki musi być jego przekrój?

Już na wstępie warto zauważyć, że nie ma wymiarów uniwersalnych, jeśli chodzi o wysokość i przekrój komina. Wartości te zależą od wielu czynników. Jakich? O tym warto się choć trochę dowiedzieć. Źródłem wiedzy może być tu między innymi Internet, jak również porada profesjonalistów.

Warto wziąć pod uwagę to, że parametry komina muszą być dopasowane do specyfiki, jaką mają kotły CO Kołobrzeg, który zamierzamy zainstalować. Producent kotłów centralnego ogrzewania wśród danych technicznych zawsze wymienia minimalną wysokość komina, do którego kocioł będzie podłączony, jak i jego minimalny przekrój.

Wartości takie jak wysokość i przekrój zależą od mocy urządzenia grzewczego, a ta z kolei uzależniona jest od wielkości powierzchni, którą kocioł CO Kołobrzeg będzie miał za zadanie ogrzać.

Przekrój komina na ogół powinien mieć nie mniej niż 200 do 400 fi mm. Im większa moc kotła, tym wyższy też powinien być komin. Te parametry muszą zostać uwzględnione podczas stawiania domu i montażu całego systemu centralnego ogrzewania.

Co by się jednak stało, gdyby komin był zbyt krótki lub zbyt długi? W takich przypadkach mogłoby się okazać, ze sprawność kotła CO Kołobrzeg będzie mniejsza, gdyż nie zostanie zapewniony odpowiedni ciąg spalin. Co natomiast się stanie, jeśli komin będzie zbyt wąski? Takie sytuacje się zdarzają, zwłaszcza jeśli komin nie jest regularnie czyszczony. W efekcie spaliny zatykają ujście komina i sprawiają, że komin całkowicie się zatyka.

To z kolei sprawia, że spaliny zaczynają poszukiwać innej drogi ujścia. Mogą więc na przykład doprowadzić do rozsadzenia kotła bądź ulatywać do wszystkich pomieszczeń w budynku. Unoszące się w mieszkaniu spaliny mogą doprowadzić do zaduszenia mieszkańców, zwłaszcza jeśli w domu nie będzie zamontowany sprawny system wentylacyjny. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich domowników lepiej więc stosować się do wszystkich zaleceń producenta kotłów centralnego ogrzewania.

admin